Mobil SHC

Sanayi Makinelerinde Sentetik Yağların Yararları

Mobil SHC yağlar, mineral yağların sunamayacağı yararlar sağlar. Yüksek sıcaklık, yük ve basınç, sık çalışma ve durma, geniş bir çalışma sıcaklığı aralığı gibi zorlu koşullar altında Mobil SHC yağları, dişli, kompresör, yatak ve hava kompresörü gibi uygulama alanlarında süreklilik ve güvenilirlik için kritik önem taşımaktadır.

Örneğin Mobil SHC yağların azami çalışma sıcaklığı, kaliteli mineral yağların sınırından çok daha yüksektir. Termal stabilite ve oksitlenmeye direnç gibi özellikleriyle, kalıntı birikimi azalırken yağ değişim aralıkları uzar.

Mineral yağlar soğukta daha fazla koyulaştığı için, Mobil SHC yağlar soğuk ortamlarda kullanıma da uygundur. Yüksek akışkanlık indeksi sayesinde Mobil SHC yağlar düşük sıcaklıkta da akışkanlığını korurken yüzeylerde daha kalın bir katman oluşturur ve aşırı sıcak ve soğuklarda makine parçalarına koruma sağlar.

Mobil SHC yağlarının bu özellikleri, beraberinde enerji tasarrufu gibi önemli bir kazanım getirir. Sentetik yağlar, çalışma sıcaklığında madeni yağlara göre daha kalın bir yağ katmanı oluşturarak metallerin birbirine temasını ve buna bağlı enerji kaybını azaltır. Sentetik yağlar, ilk çalışma anında aynı ISO derecesindeki madeni yağlara göre daha düşük akışkanlığa sahip olduğundan, parçaların yağ içinde dönmesine dirençten kaynaklanan enerji kayıplarını da azaltır. Mobil SHC yağlar, düşük tutunma katsayıları nedeniyle yüksek basınç altında da daha iyi sonuç verir.

Mobil SHC yağları makinelerin çalışmasını kolaylaştırır, kesintileri azaltır ve üretkenliğin artmasına yardımcı olur.