banner

Sentetik Yağlar

Sentetik yağ nedir?

Sentetik yağlar, sıradan madeni yağlara göre daha rafine baz yağlar içerdiğinden, motorda olağanüstü koruma ve performans sağlar. Sentetik motor yağları, motorların yıllarca optimum performansla çalışmasını sağlayan çeşitli yararlar sunmaktadır. Sentetik motor yağlarını anlamak için, motor yağının kökenine bakmak gerekir. Temelde iki tür motor yağı vardır:

  • Sıradan madeni yağlar, alışılagelmiş yağlardır.
  • Sentetik yağlar ise giderek daha popüler hale gelmektedir.

İki tür yağ da ham petrolden üretilir. Sentetik yağlar daha ileri rafinman süreçlerinden geçtiği için, sıradan madeni yağlara göre daha yüksek saflık oranına ve kaliteye sahiptir. Bu, yağdan daha çok yabancı maddenin ayrıştırılmasını sağlamakla kalmaz, yağın içindeki moleküllerin günümüz motorlarının ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesini de mümkün kılar. Özel şekillendirilen moleküller daha yüksek düzeyde koruma ve performans sağlar.

Sentetik yağların bu kadar iyi olmasının sebebi nedir?

Sentetik motor yağlarının performansı özellikle düşük sıcaklıklarda sirkülasyon ve yüksek sıcaklıklarda kararlılık, kalıntı birikmesine karşı koruma gibi alanlarda daha güvenilirdir. Bu özellikleriyle motorun daha az aşınmasına, yakıt tüketiminin düşmesine ve motor ömrünün uzamasına yardımcı olabilir.

Sentetik yağlar, günümüz motorlarının içindeki aşırı şartlarla baş edebilecek şekilde geliştirilmiştir. Sıradan madeni yağlara göre çok daha serbest akar. Bunun en büyük yararı, motorun çok daha iyi korunmasıdır. Motor ilk çalıştırıldığında madeni yağın dolaşıma geçmesi zaman alır, bu da yağsız kalan parçaların sürtünerek aşınmasına neden olur. Sentetik yağ ise hemen dolaşıma girerek motorun içindeki tüm hareketli parçaları korur.

Sentetik motor yağları ayrıca yakıt tüketimini düşürebilir. Tipik bir kamyon yolculuğunun ısınma aşamasında madeni yağlar daha koyu olduğundan daha yavaş hareket eder, motorun düşük verimlilikle çalışıp fazla yakıt tüketmesine neden olur. Buna karşın sentetik yağlar çok daha hızlı dolaşıma girerek motorun azami verimliliğine daha hızlı ulaşmasını sağlar. Sentetik yağın bir avantajı da, daha temiz olması nedeniyle sıradan madeni yağlara göre daha az emisyona yol açmasıdır.